Všetky produkty
Poradca
Základné stavebné prvky elektronických obvodov sú pasívne súčiastky. Využite pestrú ponuku rezistorov, kondenzátorov a cievok a zvoľte riešenie šité na mieru vašim potrebám.
Pasívne súčiastky - spotreba energie s najvyššou účinnosťou
Pasívne súčiastky sú prvky, ktoré odoberajú elektrinu v elektrických a elektronických obvodoch. Ak hľadáte rezistory, kondenzátory, induktory, tlmivky, poistky či relé s rôznymi parametrami a funkciami, potom ste na správnom mieste. U nás nájdete tiež meracie príslušenstvo vo forme potenciometrov, varistorov a gombíkov.
Potenciometer - minimum a maximum v jednom zariadení
Ak potrebujete plynulú reguláciu napätia alebo prúdu, vyberte si otočný alebo posuvný potenciometer. Potenciometre sú rezistory s pohyblivou elektródou, na ktorej je umiestnený ovládací gombík alebo šupátko. Vďaka tomuto riešeniu je možné plynule meniť odpor a tým napríklad hodnotu hlasitosti, intenzity osvetlenia alebo rýchlosť otáčania elektrických motorov. Delia sa na lineárne potenciometre, v ktorých hodnota rastie úmerne polohe elektródy a logaritmické potenciometre s pomalým nárastom hodnoty na začiatku a rýchlym na konci rozsahu. Napríklad pre hlasitosť sú nutné tie logaritmické, pretože ľudský sluch by lineárnu zmenu nezaznamenal.
Okrem analógových riešení nájdete v našom obchode tiež mnoho digitálnych potenciometrov vyrobených pomocou technológie CMOS, ktoré výrazne znižujú spotrebu elektriny a vyznačujú sa nízkou úrovňou rušenia a šumu. Pri výbere venujte pozornosť charakteristikám odporu a vyberte potenciometer vhodný pre konkrétne potreby - jedno otáčkový alebo viac otáčkový.
Kondenzátory - základné pasívne prvky
Kondenzátory ukladajú elektrický náboj. Spolu s rezistormi patria medzi základné elektronické pasívne komponenty. Skladajú sa z dvoch elektród oddelených dielektrikom - materiálom, ktorý je zle vodivý. Nájdete ich takmer v každom elektrickom zariadení, v napájacích systémoch, RC a RLC filtroch a ďalších zariadeniach.
Primárnym parametrom kondenzátora v elektrickom obvode je kapacita, ďalej potom polarizácia, prierazné napätie, sériový odpor vodičov, odolnosť proti opotrebeniu, rozsah prevádzkových teplôt, tvar a veľkosť. Podľa použitého typu dielektrika sú kondenzátory rozdelené na keramické, fóliové, elektrolytické a tantalové. V našej ponuke nájdete kondenzátory pre širokú škálu aplikácií.
Indukčné prvky - cievky a tlmivky
Cievky akumulujú energiu v generovanom magnetickom poli a v spojení s kondenzátormi vytvárajú rezonančný obvod, čo je možné označiť za základný elektrický obvod. Cievky nájdete tiež v každom elektrickom zariadení. Ich charakteristickým znakom je konštrukcia - vodič špirálovito vinutý na karbonylové alebo Feritové jadro alebo len so vzduchovou medzerou.
Pripravili sme pre vás tiež výber cievok s nastaviteľnou indukčnosťou, tienené alebo bez tienenia a ďalej cievky s vysokou impedanciou vo veľkom frekvenčnom rozsahu. Tie sa označujú ako filtre RFI a zaručujú interferenčné potlačenie. Pre filtrovanie vysokofrekvenčného rušenia použijete cievku s nasýteným jadrom.
Gombíky a doplnkové prvky
Nezabudnite na doplnkové prvky pre potenciometre, posuvné tlačidlá, gombíky, čiapočky, kryty gombíkov a indikačné disky. Tieto prvky môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, môžu mať indikátor alebo meradlo pohybu. Sú vyrábané v mnohých farbách a veľkostiach, takže ľahko môžete nájsť také príslušenstvo, ktoré bude odolné, estetické a zároveň prispôsobené vašim potrebám. Výber správnych gombíkov a tlačidiel je tiež jednoduchý a predstavuje jednoduchý spôsob ako ovládacie systémy urobiť prehľadné.