Bezpečnosť na pracovisku: Zdravie a prevencia úrazov majú prednosť
Uverejnené: 24.9.2024 | Doba potrebná na prečítanie: 12 minút
Pád, porezanie alebo popálenie: Práca bez úrazov je dôležitým aspektom na pracovisku. Realita však často vyzerá inak: Každý rok utrpí v Nemecku v priemerne 1 500 až 100 000 zamestnancov pracovný úraz s ťažkými zraneniami.
Mnohým z nich by bolo možné predísť. Tieto úrazy majú nielen bezprostredné zdravotné následky pre postihnutého, ale majú taktiež negatívny dopad na ich rodiny a na celý podnik.
Vďaka cieleným opatreniam, ako je posúdenie rizík, školenia a poskytovanie ochranného odevu môžete výrazne obmedziť riziká na pracovisku. Opatrenia na ochranu zdravia pri práci sú primárne zakotvené v legislatíve. Prevencia úrazov a ochrana zdravia sú však aj v záujme samotného podniku. Správnymi opatreniami môžete významne prispieť k bezpečnosti na pracovisku. Ako môžete ochrániť sami seba a svojich zamestnancov, to sa dozviete v tomto radcovi pre každé odvetvie.
Úplne normálny pracovný deň – a potom sa to zrazu stane: Malá chyba, okamih nepozornosti a zrazu sa kolegovi obráti život hore nohami. Pracovný úraz môže spôsobiť nielen telesné poranenia, ale môže zanechať aj hlboké psychické jazvy.
Následky pracovného úrazu môžu byť pre podnik ďalekosiahle a nákladné. Ďaleko presahujú bezprostredné náklady na zdravotnú starostlivosť o zraneného zamestnanca. Možné priame dôsledky siahajú od straty produktivity a rastu nákladov za náhradných pracovníkov, cez zvýšené platby za úrazové poistenie, až po pokuty a tresty za porušenie predpisov o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. K tomu ešte existujú aj nepriame následky ako zníženie motivácie zamestnancov, dlhotrvajúce právne spory a strata imidžu.
Bezpečné pracovisko a ochrana zdravia sú základné práva vašich zamestnancov a súčasne dôležitá súčasť pozitívnej firemnej kultúry. Ide o fyzickú a psychickú integritu vášho osadenstva, pracovnú klímu, pripravenosť podávať výkon a atraktivitu zamestnávateľa.
Bezpečné pracovné prostredie vedie k vyššej spokojnosti a motivácii, čo má pozitívny vplyv na produktivitu. Prispieva k zvýšeniu lojality zamestnancov a znižuje fluktuáciu. Okrem toho môžete tým zlepšiť výrobné a obchodné procesy a využiť tak ekonomické výhody. Sami uvidíte, že prevencia sa vypláca. Ukážte svojim zamestnancom, že bezpečnosť je pre vás dôležitá.
Aby ste mohli bezpečnosť práce kedykoľvek garantovať, musíte si toho veľa premyslieť a vykonať určité opatrenia. Bezpečnosť pri práci nie je náhoda, ale výsledok cielených opatrení. A ako zamestnávateľ alebo vedúci pracovník ste zodpovedný za bezpečné pracovné prostredie.
Ochrana zdravia pri práci zahŕňa ochranu pred ohrozením zdravia pri práci a nehodami a tiež ergonomické usporiadanie pracovného prostredia. Patrí sem rozpoznanie potenciálnych rizík a prijatie vhodných krokov na ich minimalizáciu alebo ešte lepšie – na ich odstránenie. Úrazová poisťovňa DGUV, podnikoví lekári a odborníci rozdeľujú tému do oblastí všeobecnej ochrany zdravia pri práci, technickej ochrany zdravia pri práci, zdravotnej ochrany zdravia pri práci a sociálnej ochrany zdravia pri práci.
Nadradeným cieľom je ochrana a zachovanie psychického a fyzického zdravia všetkých zamestnancov. Ale ako pri tom správne postupovať?
Čo patrí k ochrane zdravia v jednotlivých prípadoch, to závisí na konkrétnych ohrozeniach, ktorým je personál vystavený. V stavebníctve a remeselných činnostiach môže byť potrebný ochranný odev, ochranná prilba, bezpečnostné popruhy, zábrany, kontroly lešenia a bezpečné zaobchádzanie s materiálmi. V kancelárskych priestoroch sa kladie dôraz na ergonómiu pracoviska, dobré osvetlenie a včlenenie prestávok. Priemyselné pracoviská vyžadujú ochranný odev, špeciálne ochranné rukavice, odsávacie zariadenie a pravidelnú údržbu strojov. Typické ochranné opatrenia v gastronómii sú chrániče rúk pred porezaním, dodržiavanie hygienických predpisov a bezpečná manipulácia so zariadením.
Ochrana zdravia pri práci
Ochrana zdravia pri práci je nadradený pojem pre všetky opatrenia, predpisy a prostriedky, ktoré slúžia na zaistenie bezpečnosti a zdravia zamestnancov pri práci. Ochrana zdravia pri práci zahŕňa ako ochranu pred úrazmi, tak aj ochranu pred chorobami z povolania. Cieľom je vždy zamedzenie pracovných úrazov a ochrana zamestnancov.
Bezpečnosť práce
Bezpečnosť práce sa zameriava na ochranu pred úrazmi na pracovisku.
Cieľom je vytvoriť bezpečné pracovné podmienky, aby sa predišlo poraneniu a usmrteniu pri vykonávaní povolania a aby boli splnené zákonné povinnosti zamestnávateľa pri zaistení bezpečného pracoviska.
Ochrana zdravia
Ochrana zdravia sa zameriava na zachovanie a podporu zdravia zamestnancov. Patria sem opatrenia na zabránenie chorobám z povolania, zlepšenie psychickej pohody a vytváranie ergonomických pracovísk. Cieľom je proaktívne rozpoznať a minimalizovať zdravotné riziká, ešte predtým než vyústia v ochorenie.
Posúdenie rizík
V rámci posúdenia rizika, musíte zistiť všetky nebezpečenstvá a riziká pre bezpečnosť zamestnancov na pracovisku. Sem patrí systematická analýza všetkých pracovných oblastí tak, aby boli identifikované, posúdené a zdokumentované jednotlivé nebezpečenstvá.
Ochrana zdravia
Opatrenia na zamedzenie záťaže spôsobenej hlukom, vibráciami, chemikáliami, horúčavou, chladom a psychickými faktormi.
Technické ochranné opatrenia
Okrem iného myslite taktiež na ergonomické usporiadanie pracovísk, protipožiarnu ochranu, ochranné zariadenia u strojov (napr. zabezpečenie a núdzové vypínače), pravidelnou údržbu a bezpečné pracovné prostriedky.
Organizačné opatrenia
Odvíjajú sa od výsledkov posúdenia rizík a zahŕňajú vypracovanie pracovných pokynov, pravidelné vykonávanie školení a inštruktáží, vytváranie plánov pre núdzové situácie a jasné rozdelenie úloh.
Preventívne opatrenia na ochranu osôb
v rukách s cieľom čo možno najviac ochrániť zdravie a bezpečnosť zamestnancov. Patrí sem napríklad ochranný odev, pracovná a bezpečnostná obuv, ochranné rukavice, ochranné okuliare, ochranné prilby a chrániče sluchu. Vaša úloha spočíva nielen v poskytovaní osobných ochranných pracovných prostriedkov, ale musíte tiež zabezpečiť, aby boli správne používané.
Kto je zodpovedný za bezpečnosť na pracovisku?
Za bezpečnosť a ochranu zdravia svojich zamestnancov na pracovisku zodpovedá v zásade zamestnávateľ. Tak je to ukotvené v zákone a platí to pre všetky podniky, bez ohľadu na ich veľkosť alebo oblasť ich pôsobenia. Základom je zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci (v Nemecku ArbSchG), ktorý popisuje všeobecné zásady a povinnosti. Navyše existujú ešte ďalšie nariadenia, napríklad o pracoviskách (ArbStättV), o prevádzkovej bezpečnosti a tiež predpisy nemeckého zákonného úrazového poistenia (DGUV). Aj iné zákonné úpravy, ako je zákon na ochranu pracujúcich matiek (MuSchArbV), stanovujú zamestnávateľovi ďalšie povinnosti.
Prečo leží zodpovednosť na zamestnávateľovi? Zamestnávateľ je ten, ktorý má na svojich pleciach povinnú zákonnú starostlivosť o svojich zamestnancov. To znamená, že musí urobiť všetko pre to, aby zamedzil úrazom a ochoreniam na pracovisku. Zo zákona musí disponovať všetkými potrebnými znalosťami v oblasti ochrany zdravia pri práci alebo musí poveriť príslušných odborníkov.
Kto pomôže zamestnávateľovi s prevenciou? Ochrana zdravia na pracovisku je spravidla úlohou pre celé tímy pracovníkov. Vedľa zamestnávateľa, sú za realizáciu opatrení na ochranu zdravia pri práci na svojich úsekoch zodpovední vedúci pracovníci. Väčšie podniky môžu zamestnávať bezpečnostných technikov a v otázkach ochrany zdravia im môžu poradiť podnikoví lekári. Prispieť môže tiež podniková rada.
A zamestnanci? Tiež zamestnanci spolu-zodpovedajú za svoju bezpečnosť. Majú povinnosť dodržiavať bezpečnostné predpisy a nosiť ochranné prostriedky, ktoré im boli poskytnuté.
Prvá pomoc na pracovisku
K povinnostiam zamestnávateľa patrí zabezpečiť, aby zamestnancovi bola v prípade pracovného úrazu poskytnutá prvú pomoc. Rýchla a správne poskytnutá prvá pomoc môže pri nehodách zachrániť život a zmierniť ťažké následky. V podnikoch musí byť k dispozícii dostatok vyškolených interných poskytovateľov prvej pomoci. Podľa veľkosti podniku musia byť k dispozícii dostatočne vybavené lekárničky. Vo väčšine podnikoch alebo pri určitých činnostiach je predpísaný defibrilátor.
Bezpečné uloženie pracovných prostriedkov
Bezpečné uskladnenie nebezpečných látok, ako sú chemikálie a nebezpečné predmety má napríklad v priemysle aj v remeselných prevádzkach značný význam.
Protipožiarna ochrana
Taktiež podniková protipožiarna ochrana je súčasťou ochrany zdravia pri práci a patrí teda medzi povinnosti zamestnávateľa. V prípade odchýlok od stavebných noriem alebo pokiaľ je budova využívaná k nejakému zvláštnemu účelu, musí byť vytvorená koncepcia požiarnej ochrany. V mnohých podnikoch a na mnohých pracoviskách musí byť k dispozícii požiarny technik a preventista. Myslite taktiež na hasiace prístroje, hasiace deky a záchranné rebríky.
Označenie únikových ciest
Plány únikových a záchranných ciest by mali byť vyvesené na pracoviskách a na dobre viditeľných miestach v prevádzkovej budove – napríklad vo vstupných priestoroch, na chodbách a na schodiskách. Sú v nich zakreslené umiestnenia požiarnych hlásičov, hasiacich prístrojov, hasiacich diek alebo hasiacich hadíc. Budete potrebovať taktiež piktogramy a smerovky označujúce únikové cesty a núdzové osvetlenie.