Blackout – výpadok prúdu » Núdzové vybavenie v prípade krízy
Uverejnené: 22.9.2022 | Doba potrebná na prečítanie: 6 minút
Pri výpadku prúdu prestávajú fungovať aj tie najobyčajnejšie veci: počítače, telefóny a ďalšie komunikačné prostriedky štrajkujú, svetlo nesvieti a kúrenie zostáva studené. S tým všetkým sú spojené nepríjemné následky pre postihnutých. O to dôležitejšia je príprava správneho vybavenia. Budete tak mať k dispozícii určitú alternatívu a zostanete akcieschopní aj v prípade, že výpadok prúdu nie je len krátkodobý.
V našom radcovi sa dozviete, aké núdzové vybavenie by ste pre takéto situácie mali mať doma. Zmiernite tak dopady výpadku dodávky energie na seba a svoje okolie.
-
Núdzový agregát alebo solárny systém?
-
Topenie: Zdroje tepla v prípade núdze
-
Aké komunikačné možnosti pomôžu pri blackoute?
Krízová pripravenosť v prípade výpadku elektrickej energie je zameraná na situácie, v ktorých dôjde k výpadku napájania na dlhší čas. Dlhšie trvajúci výpadok prúdu sa môže v niektorých regiónoch vyskytnúť napríklad z dôvodu technickej závady u dodávateľa elektriny alebo z dôvodu poškodenia vedenia. Znamená to, že v celom širokom okolí netečie elektrina. Taktiež nepriaznivé počasie, nehody, ľudská chyba alebo sabotáž môžu viesť k vážnej elektrickej katastrofe. K blackoutu môže dôjsť napríklad aj v celej krajine, v takom prípade vypadne dodávka prúdu na veľkom území.
Blackout zasahuje rozsiahle časti elektrickej sieťovej infraštruktúry: vedenie vysokého napätia, transformačné stanice, podniky zaisťujúce dodávku prúdu a vedenie smerom ku komerčným i súkromným spotrebiteľom. Môže trvať aj niekoľko dní, kým bude elektrická energia znovu k dispozícii. O to dôležitejšia je príprava na možný úplný výpadok.
Závažný výpadok dodávky prúdu nastáva bez varovania. V núdzových situáciách môže trvať aj niekoľko dní, kým opäť bude elektrina k dispozícii. Pretože nemôžete vedieť, ako dlho budete bez elektriny, pri ochrane seba samého počítajte radšej s tým najhorším scenárom. Pripravte sa tak, aby ste sa prežili bez pomoci iných aj niekoľkých dní.
Príprava na výpadok prúdu zahŕňa dve oblasti: technické preventívne opatrenia a osobnú prípravu.
Osobná príprava na výpadok prúdu zahŕňa predovšetkým pitnú vodu a zásoby potravín, vrátane dojčenskej stravy na niekoľko dní. Budete potrebovať teplé oblečenie a deky, ktorými by ste dokázali po určitú dobu nahradiť kúrenie. Majte k dispozícii aj určitú zásobu hotovosti, pretože v prípade výpadku prúdu nebudú fungovať bankomaty a čítačky platobných kariet. K osobnej príprave patria tiež:
Technická príprava na blackout tlmí dopady na jednotlivcov. Nikto si určite nepraje zostať potme a v nevykúrených priestoroch. Aké technické opatrenia sú v takom prípade najvhodnejšie, zhŕňa nasledujúci kontrolný zoznam.
Vďaka núdzovému agregátu a solárnemu systému si môžete vyrobiť vlastnú elektrinu.
Núdzový agregát
Núdzový agregát ako mobilný zdroj elektrického prúdu je vám k dispozícii pre dodávku elektriny, nezávislej od elektrickej siete. Agregáty využívajú spaľovací motor a ako zdroj energie podľa modelu benzín, nafta alebo plyn.
V núdzových situáciách sa javia ako praktické hybridné modely, ktoré spaľujú benzín alebo naftu a plyn. Sú určené na prevádzku vo vonkajšom prostredí. Základné pravidlo: Jednoduché modely preklenú krátkodobé výpadky, pre núdzové zásobovanie elektrinou pri dlhších výpadkoch budete potrebovať výkonnejšie zariadenie so zodpovedajúcimi parametrami. To vám môže dodávať elektrinu po dlhšiu dobu, vždy niekoľko hodín denne.
Pozor: Elektrické agregáty vytvárajú toxický oxid uhoľnatý. Smú byť používané výhradne vonku!
Tip: Odborník môže prepojiť dostatočne dimenzovaný elektrický agregát prostredníctvom transformátora s elektrickým okruhom budovy. Agregát dodáva elektrickým spotrebičom v dome potrebný výkon.
Fotovoltaický systém
Vďaka fotovoltaickému, resp. solárnemu systému (PV systému) môžete vyrábať vlastnú elektrinu zo slnečného žiarenia. Vedľa zariadenia na montáž na strechu, existujú aj systémy pre domácnosti, záhrady alebo garáže, pripravené na zapojenie do zásuvky – balkónové elektrárne. Tie dodávajú elektrinu priamo do elektrickej siete.
Fotovoltaické systémy sa pri výpadku verejnej elektrickej siete štandardne automaticky vypnú. Ochranný obvod má zabrániť tomu, aby elektrina zo súkromných domácností počas údržbárskych prác prúdila do verejnej elektrickej siete a aby teda elektrická sieť bola pod napätím. Fotovoltaické systémy, ktoré aj pri výpadku verejnej elektrickej siete zásobujú vašu domácnosť, sú vybavené funkciou núdzového prúdu alebo náhradného prúdu.
Náhradný prúd
Náhradný prúd vyžaduje, aby bol fotovoltaický systém vybavený úložiskom energie, ktoré funguje ako akumulátor. Pokiaľ zvonku prestane pritekať prúd, zariadenie automaticky prepne elektrické spotrebiče v dome na úložisko energie fotovoltaického systému.
Núdzový prúd
Núdzový prúd predstavuje fotovoltaické systémy, ktoré v prípade núdze vyrábajú prúd cez samostatnú prípojku. Nie sú teda napájané všetky prístroje v domácnosti, ale len tie s prípojkou núdzového prúdu.
Powerstanica – alternatíva k plnohodnotnému fotovoltaickému systému
Pokiaľ chcete vyrábať elektrinu zo slnka, nepotrebujete za každých okolností plnohodnotný fotovoltaický systém. Dobrou alternatívou je, keď budete zo solárnych panelov nabíjať powerstanicu. Powerstanice sú prenosné elektrárne, určené na cesty.
Mobilné zdroje elektrického prúdu sa podobajú powerbankám, sú ale výrazne väčšie, výkonnejšie a ťažšie. Sú vybavené akumulátorom a meničom napätia v podobe meniča frekvencie. Ten transformuje prúd batérie na striedavý prúd 230 V pre bežné domáce spotrebiče. Systém manažmentu batérie riadi elektroniku a taktiež koordinuje tok prúdu k jednotlivým zásuvkám a prípojkám. Pre nabíjanie zapojte powerstanicu do 230V zásuvky, do 12V palubnej zásuvky v automobile alebo do solárneho modulu.
Pri výpadku prúdu prestáva fungovať osvetlenie, domáce spotrebiče aj vykurovacie zariadenia na 230 V. Vreckové svietidlá, campingové a outdoorové lampy a iné akumulátorové alebo batériové zdroje svetla v závažných prípadoch zaručia, že sa v prípade núdze budete môcť zorientovať aj po zotmení. Sviečky, čajové sviečky a petrolejové lampy skrývajú na rozdiel od vreckových svietidiel vysoké nebezpečenstvo vzniku požiaru. Preto dajte prednosť úsporným elektrickým zdrojom svetla ako sú LED lampy. LED vykazujú dlhú dobu svietenia. Majte dostatočne vytvorené zásoby batérií a nabitých akumulátorov. Pomocou solárnej nabíjačky môžete akumulátory nabíjať aj inak než z elektrickej siete.
Tip: Sviečky a zápalky patria k nevyhnutným zásobám v prípade núdze alebo katastrofy.
V chladných mesiacoch je dôležité teplo. Kachľové pece alebo krb sú prirodzenou, krízovou a bez-elektrickou možnosťou vykurovania obytných priestorov. Potrebujete dostatočne veľkú zásobu paliva, spravidla palivového dreva alebo drevených brikiet.
Ak máte k dispozícii elektrický agregát, teplo môžete vytvárať pomocou vykurovacích ventilátorov alebo mobilných radiátorov. Agregát však musí mať dostatočný výkon, aby mohol napájať pripojené vykurovacie zariadenie. Tu nájdete vhodné vykurovacie ventilátory, olejové radiátory, vykurovacie zariadenia a teplovzdušné ventilátory.
Pomocou mobilných plynových ohrievačov, plynových žiaričov alebo petrolejových kachlí, z potrieb na kempovanie, je možné až do určitej teploty vykurovať otvorené priestory.
Ako zdroj energie slúžia plynové fľaše, plynové kartuše alebo petrolej – aj v týchto prípadoch by ste si mali urobiť zásoby. Opatrnosť je nevyhnutná v blízkosti ľahko zápalných predmetov. V našom radcovi k plynovým vykurovacím žiaričom si môžete prečítať zaujímavé tipy o plynových vykurovacích zariadeniach, ktoré nepotrebujú elektrinu.
Pozor: Mobilné plynové a petrolejové vykurovacie zariadenia sú určené výhradne na používanie vo vonkajších priestoroch. Pre svoju vlastnú bezpečnosť dbajte na dostatočné vetranie. Vo vnútorných priestoroch sa vykurovacie zariadenia kvôli nebezpečenstvu výskytu oxidu uhoľnatého nesmú používať ani pri výpadku prúdu!
Tip: Informujte sa o možnostiach prevádzkovania vášho vykurovacieho zariadenia na núdzový prúd. Napríklad kotly na pelety a na drevo môžu byť prevádzkované autonómne.
Jednoduchšie a menšie teplé jedlá môžete pripraviť na grile na drevené uhlie alebo na plynovom grile, na kempingovom variči alebo vonku na ohni. Na ohnisko podľa vášho výberu si pripravte dostatočné zásoby paliva, spravidla plynové fľaše, plynové kartuše, grilovacie uhlie, grilovacie brikety alebo palivové drevo.
Ak nastane kompletný výpadok prúdu, mobilná telefónna sieť môže ešte nejakú dobu fungovať. Preto si pre svoj mobilný telefón pripravte powerbanku, aby ste zostali čo možno najdlhšie prístupný.
Televízia a internet fungujú len na elektrinu, preto rádiá na baterky poskytujú jedinú možnosť, ako môžete pri výpadku prúdu zostať informovaní. Vytvorte si zásobu rezervných batérií alebo akumulátorov potrebnej veľkosti. Alternatívou môže byť solárna nabíjačka akumulátorov. Rádio na kľuku, u ktorého sa energia vyrába na princípe dynama, si vystačí úplne bez batérií.