Všetky produkty
Poradca
Spájkovacia stanica, plynové spájkovačky, odsávače dymových plynov a príslušenstvo pre spájkovanie ako sú napríklad spájkovacie hroty. Vyberte si ľahko ovládateľné spájkovacie zariadenie vrátane všetkého príslušenstva, rovnako ako špecializované a technologicky vyspelé nástroje pre profesionálne použitie.
Spájkovacia technika pre profesionálov, fanatikov, ale aj študentov
Čo je to technika spájkovania?
Spájkovanie je proces trvalého spájania kovov pridaním spájkovacej zliatiny pri teplotách nad 230 °C pre mäkké spájkovanie a viac ako 450 °C na tvrdé spájkovanie. Spájané prvky nie sú zapustené do hĺbky, čo je jeden z hlavných rozdielov oproti zváraniu. Materiál použitý na spojenie prvkov sa nazýva spájka a je ľahko taviteľný. V dôsledku spájkovania vzniká tzv. intermetalické spojenie medzi obrobky, ktoré je elektricky vodivé. Spájkovanie preto patrí k technikám elektrických spojov a najčastejšie sa používa v elektrotechnike.
Existujú rôzne metódy spájkovania v závislosti na použitej technike pre ohrev spájky a použitých teplotných rozsahoch.
Rozlišujú sa v závislosti na teplote spájky:
Mäkké spájkovanie až do 450 °C
Spájkovanie od 450 do 900 °C
Vysokoteplotné spájkovanie až do 900 °C
Potrebné teploty spájkovania sa dosahuje spájkovačkou, plameňom horáka, horúcim vzduchom, horúcou parou, tepelným žiarením, laserom alebo indukciou. Zvláštne prípady sú topenie pomocou ultrazvuku, elektrónového lúča alebo svetelného oblúka.
Jedným z problémov tejto techniky spájania je, že spoje oxidujú vo fáze povrchového ohrevu. Takzvané tavivá sa používajú na zníženie tendencie k oxidácii a zároveň na zabezpečenie lepšej distribúcie spájky znížením jej povrchového napätia. V klasickom spájkovacom drôte (spájka) je tavivo často vložené ako jadro. Nedbalosť v tomto prípade môže viesť k "studeným spojom", ktoré je ťažké nájsť.
Okrem používania klasickej spájkovačky sa osvedčilo mnoho priemyselných metód spájkovania, ako je spájkovanie horúcim vzduchom, spájkovanie vlnou a spájkovanie pretavením v peci - tieto metódy sa líšia v spôsobe spracovania spájky a tavivoch na spájkovaných súčiastkach.
Aplikácia spájkovacej techniky
Možné aplikácie technológie spájkovania sú univerzálnejšie, než by ste si pôvodne mysleli. V domácej technológii a v priemysle existuje veľa oblastí, kde spájkované spoje poskytujú spoľahlivú pevnosť. Možné aplikácie technológie tvrdého spájkovania sú rozmanitejšie, než si dokážete predstaviť. Existuje mnoho oblastí v stavebníctve a priemysle, kde spájkované spoje zaisťujú spoľahlivé prepojenia. Používajú sa rôzne procesy a teplotný rozsah:
pre elektrické pripojenie elektrických a elektronických súčiastok ku káblom alebo doskám plošných spojov. Používa sa tu tiež priemyselné spájkovanie,
pri pokládke potrubia pitnej vody, plynu a kúrenia,
keď sú časti karosérie spojené dohromady v štruktúre vozidla,
pri dokončovaní striech a pri ochrane povrchov budov,
pre tvarovanie predmetov z akrylu, PVC a polystyrénu, dosiek a profilov (pri modelovaní),
pri odstraňovaní spájkovaných spojov.
Nahrievacie horáky
To platí pre vysoko výkonné plynové horáky s teplotou 1000 °C a väčšou, ktoré sa používajú na vykurovanie alebo zváranie. Používajú sa okrem iného aj k ničeniu burín.
Plynové spájkovačky, zariadenia na spájkovanie na plyn
Ide o plynové spájkovacie horáky so špecifickými možnosťami nastavenia teploty a doby prevádzky. Sú k dispozícii ako súpravy s vlastným piezo zapaľovačom.
Plynové kartuše
Plynové kartuše obsahujú plyn pre spájkovanie a sú dodávané v rôznych veľkostiach.
Spájkovacie príslušenstvo
Táto kategória zahŕňa všetky technické pomôcky, ktoré sú potrebné na presné umiestnenie spájkovaných prvkov a zároveň poskytujú perfektne vyrobené spájkovacie hroty rôznych tvarov a veľkostí.
Príslušenstvo zahŕňa aj produkty pre odspájkovanie komponentov s viacerými pinmi, pripojenými k doske plošných spojov. Prebytočnú spájku je možné bezpečne odstrániť pomocou odsávačky. Pre ochranu dosiek s plošnými spojmi je dobré použiť vykurovaciu dosku, ktorá skracuje dobu spájkovania, pretože dosku predhreje.
Ďalej stojí za zmienku veľké množstvo čistiacich nástrojov na spájkovanie, ktoré udržujú spájkovacie nástroje čisté. Užitočné sú aj prístroje na odsávanie a filtrovanie vzduchu, ktoré udržujú pracoviská bez nebezpečných výparov zo spájkovania. Pre spájkovanie bieleho kovu a zliatin zinku, tlakového liatia zinku a pre modelovanie je k dispozícii špeciálne spájkovacie príslušenstvo.
Spájkovačky
Spájkovačky sú hlavné spájkovacie nástroje, táto kategória zahŕňa zariadenia s rôznymi úrovňami výkonu, tvarmi hrotov a s rôznym teplotným rozsahom. K dispozícii sú aj špeciálne modely, napríklad pre rezanie peny alebo ďalšie kreatívne aplikácie (napríklad maľovanie spájkou).
Súpravy spájkovačiek
Spájkovacie sady, ktoré máme k dispozícii, poskytujú napríklad pomocnú tretiu ruku a sú väčšinou v praktickom puzdre.
Spájkovacie stanice a príslušenstvo
Vďaka spájkovacím staniciam môžete reagovať na konkrétnu situáciu spájkovania pomocou plynulej regulácie teploty. Existuje aj mnoho príslušenstva a náhradných dielov.
Náš praktický tip:
Spájkovací hrot vyžaduje pravidelnú starostlivosť, pretože je vystavený vysokému opotrebeniu v dôsledku oxidácie. To je potrebné vziať do úvahy najmä pred procesom priameho spájkovania. Používajte vhodné prostriedky k starostlivosti o zariadenie. Odporúča sa tiež mať vždy po ruke správne hroty na výmenu.
Na čo by ste mali pri spájkovaní dávať pozor?
Používajte len spájkovacie zariadenia s elektrickými prípojkami inštalovanými v súlade s predpismi. Pred vykonávaním údržby odpojte zástrčku zo zásuvky, aby ste sa uistili, že nie je prítomné napätie.
Chráňte svoje spájkovacie zariadenie vždy tak, aby ste sa vy a ostatní nemohli náhodne dotknúť horúcej banky alebo hrotu. Ochrana pred pádom je rovnako dôležitá, aby sa zabránilo náhodnému požiaru. Po použití spájkovačku položte na podstavec, aby vychladla, než ju odložíte.
Niektoré časti spájkovačky sú po použití vymeniteľné používateľom. Riaďte sa popisom v návode na použitie, to platí aj pre použitie príslušenstva a prídavného vybavenia.
Nevdychujte výpary zo spájkovania a chráňte pred nimi ostatných ľudí. Využite technológiu odsávania pár, najmä v komerčnom a priemyselnom sektore.
Opravy spájkovačky smie vykonávať len kvalifikovaný elektrikár, inak hrozí nebezpečenstvo nehody. A preto sa opravy odporúčajú vykonávať v autorizovanom servise.